Mivel töltjük a tábori napokat?
A tábor felépítése
Az Imatáborok felépítése csöppet sem véletlen, hanem nagyon is tudatos munka eredménye.
Az egyik legfontosabb megfogalmazott törekvés az, hogy a tábor adjon a gyerekeknek erős, pozitív keresztény közösségi élményt, amely a későbbiekben motivációt jelent a számukra a visszatérésre ebbe vagy hasonló szellemiségű közösségbe. A "táborszerkezet" feladata tehát az, hogy segítse ezt a kedvező folyamatot a gyerekek között a táborban az első pillanattól az utolsóig. A folyamat szakaszait az egymás megismerése, kölcsönös megnyílás, közös szellemi munka és (irányított és önálló) cselekvés teszik ki, célja a közösségi érzés és magatartás kialakulásának elősegítése.
Vasárnap. A megérkezés után a gyerekek először is regisztrálnak, ami meghatározza a helyüket a táborban. Megtalálják a csoportjukat, megismerkednek a vezetőikkel és a csoporttársakkal. Ilyenkor érdemes bevetni egy-két ismerkedős, bemelegítős játékot és röpke kis beszélgetést, aminek a célja csak annyi, hogy egy percig se legyen senkiben a "sehová sem tartozás" elbizonytalanító érzése, sőt, ellenkezőleg, mindenkiben kialakulhasson a megérkezés és a hovatartozás megnyugtató tudata. Azt az érzést, hogy "itt a helyem", "jó helyen vagyok", elő tudjuk segíteni pl. azzal is, hogy mintegy úgy fogadjuk a gyerekeket, mintha már régóta várnánk őket, hiszen ekkor már megkaptuk a csoportunk névlistáját, amit jó, ha már előre megjegyzünk.
A hétnek van egy mottója, és egy íve. A hét első felében megismerkedünk Jézussal, valamelyik csodájával, Máriával, csütörtök az eucharistiáé, péntek a bűnbánaté, szombat a feltámadásé és a küldetésé.
Délelőtti programok
Minden napot a csoportok saját kiscsoportos reggeli imával kezdenek, a maguk által elkészített szabadtéri imahelyen.
Első nap Szentgyónás lesz, ez megalapozza az egész tábort. Letesszük bűneinket.
A délelőtti komolyabb, lelki rész során az evangéliumi szakasz felvázolása és lépésről lépére történő kibontása azt szolgálja, hogy a gyerekek beszélgethessenek a témát érintő kérdésekről (amelyek az ő életükben is előfordulnak), nyíljanak meg, és hallgassanak meg másokat, ismerjék meg egymás álláspontját, és használjanak érveket, majd próbáljanak megfogalmazni következtetéseket. Minden nap Szentmisével zárul a délelőtt. A misén a prédikáció helyett a gyerekek osztják meg a gondolataikat, amelyre a misét tartó papunk válaszol. Ez a rész gyakran hosszabb is, mint a mise többi része, ami nagy öröm, mert azt jelenti, hogy a gyerekeknek ennyi jó gondolata van, amit el is mernek mondani.
Délutáni programok
Egyik kedvelt program a Sport. A felszabadító testmozgás, az egymásnak való drukkolás, és a közös jó eredményért való izgulás kétségkívül jelentősen erősíti a csoportok belső integrációját. Emiatt nem baj, ha a csapatokat maguk a csoportok teszik ki (pl sorverseny). Segíti azt a tudatot mélyíteni, hogy minekünk most együtt kell dolgoznunk.
Általában kedden egy kis kézműves foglalkozás szokott lenni. Ekkor alkotunk valamit tudásunknak megfelelően, amit fel tudunk ajánlani a Jóistennek.
A szerda délutánunkat sokszor egy strandolás, vagy egy kisebb kirándulás tölti ki. Itt a felszabaduló energiákat levezethetjük, közös játékokkal, kakasviadallal, röplabdázással, vagy csak napozással. Egy kis kimozdulás a táborból. A vezetőknek általában emiatt fő leginkább a feje, hiszen egy ilyen kimozdulós alkalommal, rengeteg felelősséggel tartozunk a ránk bízottak miatt. Figyelni kell arra, hogy a táborból kimozdulva Krisztushoz és az Imatáborhoz méltó viselkedésünkkel jó példát mutassunk!
Jól megfér a programok között néhány lelki töltetű, mint pl. a vakszínház, ami drámajáték, és mély lelki élmény a gyerekek számára. Egy rózsafüzér közös elmondása, egy keresztút közösségi megélése megfelelő dinamikával, énekekkel, szintén megérinti a gyermekszíveket.
Általában szerda estére esik egy bátorságpróba. Itt a gyerekek nem teljes csoporttal, hanem 3-4 fős csapatokban mennek végig egy történeten, melybe itt-ott ijesztő, vagy meglepő dolgok kerülnek a vezetők által. Ez a program nem csak a gyerekek ijesztgetésére szolgál. Egyrészt növeli a gyerekekben az egymásra utaltság élményét, másrészt óriási élmény nekik, hogy látják a vezetőiket más szerepben. Ha bele tudják élni magukat, akkor nagyon nagy élmény lehet nekik is. Azért is, mert a csoportvezetők is nagyon szokták élvezni, hogy új szerepben egy kicsit ijesztőnek kell lenni:) Ha nem bátorságpróba van, akkor csillagtúra, ami inkább lelki program, bármennyire is izgalmas. Ennek lényege az elcsendesedés, Krisztussal együtt a természetben és egymásra figyelés.
Egyik délután a környéken megszervezett akadályverseny veszi kezdetét, amely során a csoport egyedül, azaz vezetői nélkül, önállóan old meg egy kb. tíz részből álló feladatsort. Egy (általában erdei) útvonalon haladva találkoznak az állomásokkal, ahol a csoportvezetők várják őket. Gyakori a tapasztalat (akár a széthúzóbb csapatoknál is), hogy erre a helyzetre a gyerekek nagyobb fegyelmezettséggel, jobb összefogással reagálnak, ami nem egyszer meglátszik az eredményen is.
A színdarab nagyon fontos eleme a táborprogramnak, a csoportlét fejlődésének - egy magasabb szintű közös cselekvés lehetőségét kínálja. Az alkotás köztudottan az egyik legfontosabb örömforrás az ember életében. Ha ez az alkotás csoportosan megy végbe és jól sikerül, akkor nemcsak megadja az örömöt minden résztvevőnek, hanem nagy jelentőségű köteléket is teremt közöttük: az "ezt együtt hoztuk össze!" érzését.
A tábor témájának ismeretében természetesen korábban felkészülünk ötletekkel, és ha úgy látjuk, hogy a csoportmunka nehezen indul, hiteles biztatással és egy-egy ötlet felvillanásával elindíthatunk közös kreatív folyamatot.
Általában csütörtök éjjel szoktuk tartani a Szentségimádást. Ez az egész éjjel tartó program a hét vallásos tartalmának betetőzése. Sok gyereket nagyon megérint a Jézussal való személyes találkozás. Bármennyire is éjjel van, nem a fáradtságról szól, a furcsa időpont inkább csak növeli a hangulatát és az értékét. A nagyobbak és a csoportvezetők számára ezt a programot néha kiegészítjük egy hajnali dicsőítéssel.
A tábor lezárásaképpen péntek este szokott lenni záró buli, illetve tábortűz. Elgondolásában a tábortűz legkevésbé sem az "ereszd el a hajam" hangulatú kaotikus esemény. A tábortűznek van íve, felépítése, a mozgalmasabb, játékosabb programok után a vége felé megnyugtató, harmonizáló, lecsendesítő dalok következnek, majd a végén le lehet zárni szépen.
Szombat délelőtt van a záró Szentmise. Ennek a misének a lezáró jellegén kívül még egy mozzanatát kell megemlíteni. Ezen a misén a szülők is beleláthatnak kicsit, hogy a gyerekek mivel töltötték a hetet, és hogyan fejlődtek lelkiekben. A Lélek nagy erővel van jelen ezen a Szentmisén, a szülők szíve is megérintődik.